ŚDM-dzień w dekanacie

Wiele zdjęć i ich przebranie i obróbka zajmuje sporo czasu. Z małym poślizgiem prezentuję zdjęcia z "Dnia w dekanacie". W tym dniu w kościele i na błoniach oraz na zamku gościliśmy pielgrzymów z Hiszpanii, Włoch, Indii i Wenezueli. Zamieszczam również filmik nakręcony przez ks. Stanisława Straża - proboszcza z Brudzowic. Znajdziesz go tutaj.

DZIEŃ DEKANALNY

Wspólna modlitwa i świętowanie były wszechobecne podczas Dnia Dekanalnego obchodzonego w czwartek 21 lipca w naszej parafii. Rozpoczął się on uroczystą Mszą świętą odprawioną o godzinie 10 w naszym kościele św. Macieja Ap. Siewierska świątynia wypełniła się po brzegi. Na Mszy świętej obecni byli kapłani i młodzież przybyła do dekanatu siewierskiego na Światowe Dni Młodzieży z Indii, Hiszpanii, Wenezueli i Włoch, kapłani z siewierskiego dekanatu, władze samorządowe, wolontariusze, rodziny goszczące pielgrzymów i mieszkańcy Siewierza. Mszę świętą w języku hiszpańskim celebrował ksiądz biskup Juan Carlos Elizalde Espinal z hiszpańskiej diecezji Vitoria. Młodzież siewierska zainscenizowała fragment Ewangelii według św. Łukasza mówiący o synu marnotrawnym i Bożym miłosierdziu. Okazało się, że pewne treści można przekazać bez słów i staną się one dla wszystkich zrozumiałe. Inscenizacja ta została nagrodzona gromkimi brawami. W trakcie sprawowanej Eucharystii nie zabrakło hymnu Światowych Dni Młodzieży, pieśni takich jak Barka czy Abba, ojcze, tak bardzo kojarzących się z św. Janem Pawłem II i młodzieżą. Ksiądz proboszcz Jan Lubieniecki na zakończenie Mszy świętej podkreślił, że najważniejszą rzeczą, o której powinna pamiętać młodzież uczestnicząca w Światowych Dniach Młodzieży, jest modlitwa. W siewierskiej świątyni będzie czekał na nich wystawiony Najświętszy Sakrament przez cały dzień, tak , aby każdy mógł znaleźć chwilę czasu na odwiedzenie kościoła i cichą modlitwę. Uroczystego charakteru Mszy świętej dodała grająca orkiestra. Po zakończeniu Mszy świętej wszyscy w barwnym szeregu, w którym powiewały flagi zarówno Światowych Dni Młodzieży, jak i państw, których przedstawiciele gościli w dekanacie, udali się w okolice zamku siewierskiego. Tam na pielgrzymów czekało wiele atrakcji aż do późnych godzin wieczornych. Pielgrzymi bardzo szybko zintegrowali się z młodzieżą siewierską i mieszkańcami. Były wspólne tańce, śpiewy, „fotki”, wymienianie się adresami mailowymi, wspólne przełamywanie barier językowych i dzielenie się informacjami o sobie i swoim kraju. Pielgrzymi przybyli z Indii podkreślali w rozmowach, że dla nich najważniejszy jest św. Jan Paweł II i siostra Faustyna. Był też taniec w rytm piosenek wykonywanych przez dzieci i młodzież siewierską, zespołów śpiewaczych, grupy Sonitus. Nie zabrakło wspólnego poloneza, belgijki. Pielgrzymi również pochwalili się swoimi talentami muzycznymi, śpiewając o wolności, a także hymn Światowych Dni Młodzieży. Wspólny czas wypełniły też pokazy ratowniczo-gaśnicze, walk rycerskich na zamku i warsztaty plastyczne. Mamy nadzieję, że młodzież przybyła z tak odległych zakątków świata zachowa ciepłe wspomnienie o siewierskiej gościnności i serdeczności.

Jolanta Jakubczyk