Pielgrzymka ministrantów do Krakowa - 02.10.2021r.

 

     Z początkiem października, grupa ministrantów naszej parafii, wybrała się na wycieczkę do „Miasta Królów Polski”, czyli do Krakowa. Pierwszym miejscem, które odwiedzili ministranci, był Klasztor Ojców Kamedułów na obrzeżach Krakowa. To jeden z najbardziej surowych zakonów w Kościele katolickim. Mnisi wstają o 4.30, cały czas się modlą, myślą wyłącznie o Bogu i wieczności. Trzeba dodać, że do klasztoru przez cały rok mogą wchodzić jedynie mężczyźni. Kobiety mają wstęp tylko 12 dni w roku.

     Następnie pojechaliśmy do Tyńca, gdzie znajduje się Opactwo Benedyktynów z XI wieku. To najstarszy istniejący w Polsce klasztor. Oprócz modlitwy w miejscowym kościele, podziwialiśmy widoki z klasztornych murów.

     W naszej wędrówce po Krakowie nie mogło zabraknąć Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach. Odwiedziliśmy celę zakonną św. s. Faustyny Kowalskiej, modliliśmy się w klasztornej kaplicy, nawiedziliśmy bazylikę, podziwialiśmy panoramę Krakowa z wysokości wieży widokowej.

     Na koniec zostawiliśmy sobie serce Krakowa, czyli rynek z sukiennicami. Tutaj koniecznie musieliśmy się zatrzymać, aby odpocząć i nieco się posilić. W drodze powrotnej minęliśmy "okno papieskie" na ul. Franciszkańskiej i wstąpiliśmy do budynku dawnego seminarium duchownego diecezji sosnowieckiej. Ze zwyczajów panujących w seminarium, naszym ministrantom najbardziej spodobał się ten, który dotyczył kolejności zajmowania miejsc w kaplicy seminaryjnej. Otóż najstarsi klerycy zajmowali miejsca w pierwszych ławkach a każdy młodszy rocznik kleryków siadał za nimi. Z każdym rokiem klerycy przybliżali się do ołtarza. I tak, najmłodsi klerycy, którzy siedzieli na końcu kaplicy, po sześciu latach spędzonych w seminarium, doczekali się pierwszych miejsc, aby potem za niedługo móc stanąć przy ołtarzu jako księża.

         Jak widać na zdjęciach, nasi ministranci od razu chętnie zajęli najbliższe ołtarzowi miejsca.

     Wyjazd, pod opieką ks. wikariusza, odbył się 2 października 2021r. i miał charakter pielgrzymki. Finansowo wyjazd wsparł ks. Proboszcz. W pielgrzymce więzło udział piętnastu ministrantów.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Rzymskokatolicka Św. Macieja Apostoła w Siewierzu, siedziba: Siewierz, Kościuszki 12.