Pielgrzymka ósmoklasistów do Kalwarii Zebrzydowskiej - 05.10.2021r.

Pielgrzymka uczniów ósmych klas do Kalwarii Zebrzydowskiej

Tego dnia słońce świeciło bardzo jasno od samego poranka. Tak 05 października 2021r. zaczęła się pielgrzymka uczniów ósmych klas ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu do Kalwarii Zebrzydowskiej. Uczniowie, wraz ze swoimi nauczycielami, chętnie odpowiedzieli na zaproszenie ks. biskupa Grzegorza Kaszaka.

W kalwaryjskiej bazylice przywitał nas kustosz sanktuarium- o. Gracjan Kubica. Następnie ks. Michał Gogól zwrócił się do młodych z katechezą na temat miłości Jezusa do każdego człowieka.

Najważniejszym wydarzeniem tej pielgrzymki była Msza święta, której przewodniczył ks. biskup Grzegorz Kaszak. W koncelebrze obecni byli księża katecheci. Ordynariusz naszej sosnowieckiej diecezji zwrócił się w homilii do młodych z zapewnieniem, że Maryja jest zawsze obecna w naszym życiu i warto się do Niej zwracać, zwłaszcza wtedy, gdy przyjdą trudne dni: „Młody człowieku, nie licz na własne siły. Sam sobie nie poradzisz. Nie tylko wy młodzi, ale i my dorośli – sami nie dajemy rady. Potrzebujemy pomocy z Nieba, poprzez Maryję. Znajdź sobie dziś w tym Sanktuarium jakiś kącik i porozmawiaj z Matką Bożą. Opowiedz jej o swoich trudnościach i o łzach, które być może po kryjomu wylewasz”.

Na zakończenie Mszy świętej odbyło się zawierzenie młodych Matce Bożej Kalwaryjskiej. Po Mszy świętej był czas na wspólny posiłek. Po nim nasi uczniowie wyruszyli na kalwaryjskie dróżki, aby towarzyszyć Jezusowi w Jego drodze krzyżowej.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w lubianej przez młodych restauracji „Pod złotymi łukami”.

W pielgrzymce do Kalwarii Zebrzydowskiej uczestniczyło ośmiuset pięćdziesięciu uczniów klas ósmych z terenu diecezji sosnowieckiej, w tym czterdziestu ośmiu uczniów naszej szkoły.