UROCZYSTOŚĆ   JEZUSA   CHRYSTUSA,   KRÓLA   WSZECHŚWITA  22 XI 2020 r.

1.Dziś  po każdej Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa i akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Jezusowi Chrystusowi, Królowi Wszechświata.

Jest to ostatnia niedziela roku kościelnego.

2.W poprzednią niedzielę zebraliśmy do puszek na Kościół Prześladowany 595 zł.

3.W przyszłą niedzielę – pierwsza niedziela Adwentu. Rekolekcje i spowiedź

adwentową planujemy jak zwykle w trzecią niedzielę Adwentu.

4.Tak jak każdego roku są już do nabycia świece wigilijne. Duża świeca -18 zł.,

mała – 7 zł. Świece stoją na stoliczku przy gazetach.

W zakrystii i kancelarii są też dostępne opłatki na wigilijny stół.

5.Apel o oddawanie osocza przez ozdrowieńców.

Potrzebne osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19

lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 !

Centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa zapraszają do oddania osocza wszystkie osoby, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe.

Osocze to zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem ”ptasiej” grypy A (H5N1). Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, po przetoczeniu mają za zadanie zblokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem.

Bardzo prosimy o telefoniczny kontakt z najbliższym centrum krwiodawstwa
i krwiolecznictwa wszystkie osoby, które spełniają poniższe warunki:

1. Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2,
  2. Od wykonania ostatniego badania, które było ujemne minęło 14 dni,
  3. Są w wieku 18-60 lat,
  4. Nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników,

W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania.

RCKiK w Katowicach

tel. 726 227 229

Jak pobierane jest osocze ?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650ml osocza. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30-40 min.

Co dalej dzieje się z osoczem ?

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane.

W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.