Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza i Oazy Dzieci- 18.02.2023r.

Poranek, 18 lutego 2023r., w Siewierzu, wbrew zapowiedzi synoptyków, okazał się bardzo słoneczny. Tego dnia grupa ministrantów i dzieci z oazy wybrała się ze swoim opiekunem na pielgrzymkę. Pierwszym odwiedzonym miejscem było Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej. Historię tego miejsca opowiedział nam jeden z miejscowych ojców paulinów. Wielkim przeżyciem dla wszystkich było przejście, na klęcząco, dokoła cudownej figurki Maryi z Dzieciątkiem Jezus.

Następnie podziwialiśmy piętnastometrowy ostaniec „Diabelskie Mosty”, z którym związane są ciekawe legendy. Ostaniec zlokalizowany jest nieopodal Złotego Potoku. W Zrębicach przywitał nas ks. proboszcz Włodzimierz Białek i zaprosił nas do kościoła p.w. św. Idziego. Dzięki ks. proboszczowi poznaliśmy bogata historię tej miejscowości, patrona-św. Idziego oraz drewnianego kościoła.

Ze Zrębic wyruszyliśmy pieszo do oddalonego o ponad 6 km Olsztyna. Po drodze mijaliśmy kapliczkę i skałę św. Idziego. W rekolekcyjnym ośrodku „Święta Puszcza” w Olsztynie czekała na nas gorąca zupa i słodki poczęstunek. Po tym, jak nabraliśmy sił, wyruszyliśmy na olsztyński zamek.

Najważniejszym momentem naszej pielgrzymki było spotkanie z Jezusem podczas Mszy Świętej. Odprawił ją dla nas ks. prałat Ryszard Grzesik, emerytowany proboszcz parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie. Po modlitwie ks. prałat sprowadził nas do podziemnej krypty w nawie kościoła. Znajduje się tam trumna ze zwłokami konfederata barskiego, który zginął pod murami olsztyńskiego zamku i został pochowany w krypcie w 1769r.

W drodze powrotnej do Siewierza, przez okno autokaru, podziwialiśmy ulewny deszcz, który tego dnia nas oszczędził. Napełnieni dobrymi wspomnieniami bezpiecznie wróciliśmy do naszych domów. Tego dnia pielgrzymowało nas łącznie 26 osób. Pieszo przeszliśmy około 15 km.