Lednica - 04.06.2022r.

       Słowo „Lednica” młodym ludziom kojarzy się tylko z jednym. To miejsce na mapie Polski, gdzie od dwudziestu sześciu lat w pierwszą sobotę czerwca spotykają się młodzi z Polski i ze świata. To jedno z przypuszczalnych miejsc, gdzie Mieszko I przyjął chrzest. To miejsce przed laty wybrał ojciec Jan Góra, aby pomagać młodym ludziom wzmacniać wiarę w Jezusa.

     Centrum takiego spotkania to Eucharystia, czyli doświadczenie obecności żywego Jezusa pośród swojego ludu. Przez cały dzień jest także możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Młodzi mają także okazję do porozmawiania o powołaniu do służby Bożej, wsłuchiwania się w świadectwa wiary innych. Jest także taniec ewangelizacyjny oraz wspólna zabawa w rytm muzyki religijnej.

        Tegoroczne XXVI spotkanie odbywało się pod hasłem: „Na krańce świata”, które było zachętą do tego, aby iść z Chrystusem i zanosić Go wszędzie i każdemu bez wyjątku. Eucharystii przewodniczył Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak. „To z naszej drogi, z naszego wędrowania na krańce świata inni będą odczytywać kim Jezus jest dla nas. Drugorzędne okażą się sposoby i środki, których w waszym ewangelizacyjnym dziele użyjecie, a najważniejsza okaże się droga świętości, świadectwo życia, odbite od was Jego światło, które będzie pociągało i fascynowało innych. Wówczas, gdy w pewnym momencie obejrzycie się za siebie, zobaczycie, że nie idziecie już sami, ale idą za wami inni. A ostatecznie przecież nie za wami, ale za Chrystusem” – mówił młodym abp Polak.

         Słowo Boże wygłosił ks. abp Grzegorz Ryś. Jeśli chodzi o określenie „krańce świata” arcybiskup zaznaczył, że współcześnie nie chodzi w tym określeniu o krańce geograficzne. „Może te krańce świata są odległe o 2 metry. To ci, których uważamy za sobie obcych, a którzy są tuż za drzwiami” - powiedział. Odwołał się do dość powszechnego doświadczenia, że nieraz najtrudniej być blisko tych, którzy są pośród nas – w domu, w rodzinie: „niby jesteśmy blisko, a mamy doświadczenie wielkiej odległości między nami”. „Krańce świata naprawdę znaczą coś więcej niż odległość na mapie” – zauważył.

     Aktem wyboru Chrystusa i przejściem pod Bramą – Rybą zakończyło się o północy XXVI Spotkanie Młodych w Lednicy. 04 czerwca 2022r.  uczestniczyło w nim ponad 20 tys. młodych z całej Polski. Z naszej parafii na to spotkanie wyruszyło 15 osób.

 

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Rzymskokatolicka Św. Macieja Apostoła w Siewierzu, siedziba: Siewierz, Kościuszki 12.